انگیزه چیست ؟ و علل و عوامل بی انگیزگی کدامند ؟

سلام همراهان گرامی

 

پیش از آن که به مبحث پیدا کردن علل و عوامل بی انگیزگی در زندگی ، بپردازیم ؛  جا دارد ابتدا با معنای انگیزه آشنا شویم .

معانی لغوی و تحت الفظی ” انگیزه ” : انگیزه یعنی سبب ، علّت ، داعیه ، دلیل ، محرک ، موجب . آنچه یا کسی که ، کسی را به کاری برانگیزاند .

ما در درجه اول ، باید باید بفهمیم در کدام حوزه از زندگی ، بی انگیزه هستیم . در پول و ثروت ، در ایجاد سلامتی و تندرستی ، در روابط با افراد ، ددر مسایل معنوی ، در تحصیل علم و دانش  و موارد بسیاری از این قبیل .

تا زمانی که ما دقیقاً مشخص نکنیم که در چه زمینه ای بی انگیزه هستیم ؛ نمی توانیم به علل و ریشه های بی انگیزگی در زندگی پی ببریم و این خود ، باعث گیجی و سر در گمی مان می شود و در نهایت ، منجر به نوعی افسردگی می شود .

بی انگیزگی به طور کلی ، نداشتن  انرژی و محرک کافی ، برای انجام دادن کار و فعالیت است . نداشتن انگیزه ، به خودی خود نمی تواند حادّ باشد اما نادیده گرفتن آن در طول زمان اثرات زیانباری را متحمل شویم .

حتماً می دانید که انگیزه ، نیروی محرک انسان برای رسیدن به خواسته ها و اهدافش است . اما گاهی با وجود این نیرو و اراده ، هدفی را نمی توانیم در ذهن متصور شویم ؛ یا اگر هم هست ، بسیار دور از ذهن و دست نیافتنی می نماید .

به اعتقاد من ، یکی از اساسی ترین و مهم ترین دلیل نداشتن انگیزه در زندگی ، نداشتن سرمایه های روانشناختیسرمایه های روانشناختی کافی در زندگی است . چراکه داشتن این سرمایه ها که شامل امید ، تاب آوری ، خوشبینی و کارآمد بودن است ؛ ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با داشتن انگیزه دارد .

یکی از مواردی که ما می توانیم انگیزه خود را تقویت کنیم داشتن هدف های مشخص و با برنامه ریزی دقیق است ؛ همچنین افراد مؤثر و موفق ، در جهان ، می توانند برانگیزاننده های واقعی ما برای برخاستن و از نو شروع کردن ، باشند . آن ها می توانند نوید بخش آینده ای روشن باشند .

با نگاه به زندگی آنان در می یابیم که اگر رؤیایی در سر داریم ، آن را با سخت کوشی و تلاش تبدیل به هدفی ایدآل و قابل دسترس کنیم و بهترین خود را نمایش بگذاریم و متفاوت شویم .

روزهای سخت و دشوار ، اجتناب ناپذیرند ، اما ما به انگیزه نیاز خواهیم داشت تا به احساسات مان غلبه کرده و بهتر عمل کنیم .

برای اینکه موتور انگیزه مان در زندگی را روشن کنیم ؛ لازم است سوار موتور انگیزه شده ، استارت بزنیم . هدف های بزرگ را هم نشین و همراهمان قرار دهیم و برای رسیدن به مسیر ، برنامه ریزی کنیم تا به مقصد برسیم.

بنابراین ، انگیزه فرایندی است که رفتارهای هدف گرا را آغاز ، هدایت و حفظ می کند . این چیزی است که باعث می شود عمل کنیم . این می تواند شامل نوشیدن یک لیوان آب برای رفع تشنگی و یا کتابی برای کسب دانش باشد .

انگیزه ، فقط به عواملی که رفتارها را فعال می کنند اشاره ندارد . بلکه در عین حال شامل عواملی است که اقدامات هدفمند را هدایت و حفظ می کند .

 

انواع انگیزه

انواع مختلف انگیزه غالباً به صورت خارجی یا ذاتی توصیف می شوند

انگیزه های بیرونی ، انگیزه هایی هستند که از بیرون فرد ناشی می شوند . مانند :

انگیزه های درونی و ذاتی ، انگیزه هایی هستند که از درون فرد ناشی می شود . مانند :

کاربردهای انگیزه

کاربرد های مختلفی برای ایجاد انگیزه ، به عنوان یک نیروی هدایت کننده برای تمام رفتارهای انسان ، تعریف شده است . از جمله اینکه انگیزه می تواند:

_ در بهبود کارایی افراد هنگام دستیابی به اهداف ، کمک کند

_ به مردم کمک کند تا اقدام کنند

_ به افراد کمک می کند تا از رفتارهای ناسالم یا ناسازگار مانند خطر پذیری و اعتیاد جلوگیری کنند .

_ به افراد کمک می کند تا احساس کنترل بیشتری در زندگی خود داشته باشند

_ کمک به بهبود رفاه کلی و خوشبختی

 

هر کس که تا بحال هدفی داشته است احتمالاً خیلی زود متوجه می شود که داشتن تمایل برای انجام کاری کافی نیست . دستیابی به اهداف ، از مستلزم توانایی پایداری از طریق موانع و استقامت برای ادامه کار ، با وجود مشکلات است .

 

سه مؤلفه اصلی برای انگیزه وجود دارد :

فعال سازی ، پایداری و شدت

فعال سازی ، شامل تصمیم برای شروع رفتاری ، مانند ثبت نام در کلاس رانندگی است .

پایداری ، تلاش مداوم برای رسیدن به یک هدف است ؛ حتی اگر موانعی وجود داشته باشد . به عنوان مثال ، گذراندن کلاس های بیشتر ، برای کسب گواهینامه رانندگی هرچند که نیازمند صرف انرژی ، وقت و منابع مورد نیاز است .

شدت را هم می توان در تمرکز و نیرویی که برای رسیدن به یک هدف انجام می شود ؛ مشاهده کرد . به عنوان مثال : دانش آموزی ممکن است بدون تلاش زیاد مطالعه کند ؛ در حالیکه دانش آموز دیگری به طور منظم مطالعه می کند ، در بحث ها شرکت می کند ، و از فرصت های تحقیق خارج از کلاس استفاده می کند . دانش آموز اول فاقد شدت است . درحالی که دانش آموز دوم ، با شدت بیشتری اهداف آموزشی خود را دنبال می کند .

درجه هر یک از مؤلفه های انگیزه می تواند در رسیدن به اهداف ، تأثیر بگذارد . به عنوان مثال ، فعال سازی قوی ، به این معنی است که احتمالاً شروع به دنبال کردن هدفی می کنید . پایداری و شدت ، تعیین می کند که آیا شما برای رسیدن به آن هدف ، ادامه می دهید و چقدر برای رسیدن به آن تلاش می کنید .

 

برخی از کارهایی را که می توانید برای روشن کردن موتور انگیزه خود انجام دهید بدین شرح هستند .

_ اهداف خود را تنظیم کنید تا روی چیزهایی تمرکز کنید که واقعاً بر ای شما مهم هستند .

_ اگر با چیزی خیلی بزرگ یا خیلی طاقت فرسا دست و پنجه نرم می کنید ، آن را به مراحل کوچک تر تقسیم کنید و هدف خود را برای دستیابی به اولین قدم برای پیشرفت تعیین کنید

_ اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

_ به خود یادآوری کنید که در گذشته چه چیزهایی بدست اوردید و نقاط قوت شما چیست ؟

_ اگر مواردی وجود دارد که نسبت به آن ها احساس ناامنی می کنید ، سعی کنید در این زمینه ها پیشرفت کنید تا احساس مهارت و توانایی بیشتری کنید .

 

 

مشکلات احتمالی

 

چند نکته که باید به آن ها توجه داشتید . چراکه ممکن است به انگیزه شما آسیب برساند . از این قرارند :

 

  • رفع سریع یا تفکر همه یا هیچ : اگر نتوانید بلافاصله چیزی را برطرف کنید یا اینکه یکباره نتوانستید آن را داشته باشید ، احساس بی انگیزه بودن آسان است . به خود یادآوری کنید که رسیدن به اهداف زمان بر است .
  • فکر کردن به اینکه یک اندازه ، برای همه مناسب است : صرف اینکه یک روش یا روشی برای شخص دیگری کارساز بوده بوده ، به این معنا نیست که برای شما مفید خواهد بود . اگر چیزی به شما کمک نمی کند تا به اهداف خود دست یابید . یا احساس بی انگیزگی می کنید ، به دنبال چیزهایی باشید که برای شما بهتر کار می کند .

 

در صورت احساس عدم بی علاقگی و کمبود روحیه ، که بیش از دو هفته طول می کشد ، با پزشک خود صحبت کنید . چراکه گاهی ممکن است کمبود انگیزه انگیزه مداوم ، به یک بیماری روانی مانند افسردگی مرتبط باشد .

 

فاطمه پوراسماعیل

کوچ و دوست شما

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *