تکانش چیست؟

خیلی وقت ها این سوال مطرح میشود که چرا افراد موفق مدام در حال تجربه کردن موفقیت هستند و احساس شادی و رضایتمندی در زندگی دارند؟

بسیاری از ماها قانون اول نیوتن را که در کتاب فیزیک سال اول دبیرستان خوانده ایم را به خاطر داریم
طبق این قانون اجسام ساکن تمایل دارند حالت سکون خود را حفظ کنند مگر اینکه توسط یک نیروی خارجی مجبور به حرکت شوند . اجسام در حال حرکت هم دوست دارند در حرکت باشند مگر اینکه چیزی مانع حرکت آنها شود .
با یاداوری این قانون خیلی ساده می توانیم متوجه شویم که افراد موفق چون در ریتم موفقیت قرار می گیرند به حرکت ادامه داده و در نتیجه روز به روز موفق تر میشوند .
بازی چرخ و فلک را به خاطر دارید؟وقتی سوارش می شدیم نیاز به این داشتیم که یک عده از افراد با نیروی زیاد آنرا به حرکت در اورند اما همینکه حرکت می کرد تا مدتی از چرخش لذت می بردیم تا دوباره کسی آنرا به حرکت در بیاورد اما اینبار به سختی قبل نبود درست است؟
مطمئنم همگی به یاد اوردید.
زمانیکه بخواهیم خودمان را با هر تغییری مطابقت دهیم دقیقا همین اتفاق می افتد ابتدا قدم ها کوچک و کند هستند اما زمانیکه بر اثر تکرار به عادت تبدیل شوند اینجاست که تکانش بزرگ اتفاق می افتد .
شما به انرژی زیادی لازم دارید تا اینرسی سکونتان شکسته شود و به حرکت درایید ولی به محض اینکه این اتفاق افتاد دیگر متوقف کردنتان سخت می شود و اما نتایج بزرگی را به همراه دارد .

حتماً همه ما این شعر سعدی را شنیده ایم که می گوید :

 

« رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود

رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود »

 

این شعر حرف های زیادی را با خود به همراه دارد . یعنی کسی که طالب چیزی است و در مسیری جدید گام برداشته است ، اگر شتاب زده و هیجانی عمل کند و  جانب افراط در پیش گیرد . طبیعی است که در بین راه و هنوز مسافت زیادی از راه مانده ،  خسته شده و از ادامه مسیر باز می ماند . نتیجه ای که از رفتن در این مسیر عایدش می شود این است که یا بر گردد و یا با سرعتی بسیار آهسته ، به راه خود ادامه دهد لذا خسته و سردرگم به نتیجه ای  نامعلوم  طی طریق می کند .

ما برای اینکه سریع تر و اما با داشتن نقشه راه و چشم انداز ، به راهمان ادامه دهیم . و برای اینکه نتایج بزرگ عایدمان شود . نیاز داریم که از قدم های کوچک شروع کنیم  . در واقع ، گام های کوچک و اما پیاپی ، باعث می شوند که ما از ادامه مسیر لذت ببریم و زیبایی های راه را هم ببینیم  و خسته نشویم .

داشتن یک همراه و بلد راه . در واقع کسی که  قبلاً این مسیر را رفته و با سختی ها و موانع راه آشناست و در عین حال به انتهای مسیر و دستاوردها و نتایج دوست داشتنی مسیر واقف است می تواند کمک کننده باشد .

بد نیست این فرمول زیبای دارن هاردی ، ناشر و مدیر مسئول نشریه موفقیت و نویسنده کتاب های انگیزشی را همواره سرلوحه کارهامان کنیم . آن فرمول این است .

 

انتخاب کوچک و هوشمندانه + ثابت قدمی = تغییرات بنیادی

توسط |۱۳۹۹-۵-۲۷ ۱۷:۲۹:۵۵ +۰۰:۰۰فروردین ۲۲ام, ۱۳۹۹|کوچ توسعه فردی, کوچینگ|

درباره نویسنده:

فاطمه پوراسماعیل
فاطمه پوراسماعیل متولد اسفند 1356 در شهر زیبای بابل از استان مازندران هستم . متأهل هستم و دارای دو فرزند به نام های عارف و آرسام . تحصیلاتم را در رشته زبان و ادبیات فارسی ، تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه داده ام و چند کار ویرایشی نیز انجام داده ام . عاشق کتاب و مطالعه هستم و نوشتن را دوست دارم . به دلیل فرصت رفتن به کشورهای مختلف ، از جمله رفتن مکرر به کشور آلمان و زندگی در آنجا ، بسیار جذب زبان آلمانی و یادگیری آن شدم . و تا به امروز مشغول آموختن و بهتر کردن سطح زبان آلمانی ام هستم . همچنین ، علاقه به ادبیات داستانی کودکان سرزمینم ، منجر به ترجمه دو رمان از آلمانی به فارسی شد . عاشق رنگ ها و فصل ها هستم . از بین سازها به پیانو علاقه خاصی دارم و در این زمینه سه سال آموزش دیده ام و گاهی برای ریلکسیشن به سراغش می روم و اما داستان آشنایی من با کوچینگ درست زمانی که از بودن در روزمرگی و بی هدف بودن ، کلافه شده بودم و در حقیقت به دنبال کشف خودم بودم . به اینکه من کیستم ؟ بعد از من قرار است چه رد پایی از من باقی بماند ؟ چه اهدافی دارم ؟ می خواهم چه دستاوردهایی داشته باشم؟و..... به طور اتفاقی در یک باشگاه ورزشی با یک کوچ و روانشناس آشنا شدم و به واسطه ایشان ، با دنیای کوچینگ آشنا شدم . و پاسخ تمام سئوالاتم را یافتم و در واقع زندگیم هدفمند شد . اکنون خودم یک کوچ هستم و رسالتم را کمک به انسان هایی قرار داده ام که مانند خودم به دنبال تغییر و رشد خود می باشند . تا لذتی که خودم از این فرایند نصیبم شد را با آنان سهیم شوم . تا آن ها نیز بتوانند به پتانسیل های خود پی برده و در جهت بالندگی آن توانمندی ها که خداوند در وجود همه ما ، به اشکال مختلف قرار داده ؛ تلاش کنند . و بهترین خود را به نمایش بگذارند .

ثبت ديدگاه