همدلی با خود بوسیله پیدا کردن نقاط قوت ها

اکثریت ما آدم ها در زندگی ، مدام در حال کاویدن و تجزیه و تحلیل گذشته و اتفاقات و تجربیات آن هستیم . آیا تا به حال این فرصت را به خود داده ایم تا روی نقاط قوت ها و توانایی های خود تمرکز کرده و آن ها را کند و کاو کنیم ؟ قطعاً پاسخ بسیاری از ما منفی است .

در کوچینگ ، در این زمینه ، از رهیافتی به نام « چشم انداز نقاط قوت » استفاده می شود . به این صورت که کوچ یا مربی ، با یادآوری  گذشته مثبت فرد ، او را به یاد توانایی ها و نقاط قوتش می اندازد .

چشم انداز نقاط قوت ما ، دیدگاه ما و نگاه ما را نسبت به استعدادها ، موقعیت ها ، توانمندی ها ، امیدها و ارزش های خود ، بازتر می کند و موجب می شود تا آن ها را مورد ارزیابی قرار دهیم .

کمک می کند تا نواقص و و محدودیت ها را بپذیریم و بدون اینکه ماهیتشان را تغییر دهیم ؛ تمرکز خود را بر روی نقاط بالقوه و خصوصیات مثبت خود معطوف داریم .

برای اینکه خود واقعی مان را بهتر بشناسیم و آن را تقویت کنیم . لازم است در ابتدا ، وارد ارتباط با خودمان شویم و خود را درک کنیم و با خود همدلی کنیم . وقتی تلاش می کنیم تا دیگران را مورد داوری داوری و قضاوت قرار ندهیم این کار انرژی زیادی از ما می گیرد و خیلی دشوار است . اما وقتی خودمان را سرزنش می کنیم و پای قضاوت کردن و داوری از خود می نشینیم ؛ تلاشی مضاعف می طلبد تا خود را قضاوت نکنیم و این کار ، انرژی بیشتری از ما طلب می کند و این خود کاری است بسی دشوارتر .

میزان واقعی بودنمان بستگی به میزان همدلی و شفقت با خود ، پذیرش خود و همچنین متعلق بودن به خود دارد . بعضی اوقات پیش می آید که بسیاری از ما آدم ها در هر شرایطی یک جور رفتار می کنیم . مثلاً در ارتباط با کارمندان شرکت یا محل کار ، یک نقاب به چهره داریم و بعد در برخورد با اعضای خانواده ، نقاب دیگری به چهره می زنیم و خود واقعی مان را بروز نمی دهیم و اصطلاحاً در آن واحد ، همه جور آدمی می شویم . گاهی دورو می شویم و مانند آفتاب پرست رنگ عوض می کنیم و این باور را در خود ، پرورش می دهیم که آدم درست و حسابی نیستیم.

حال اگر به این رفتارها به چشم نقاط قوت خود نگاه کنیم و بپذیریم که انسانی هستیم که می تواند خود را در شرایط گوناگون و با انسان های مختلف ، وفق دهد و در هر شرایطی با آدم ها احساس راحتی می کند ، کسی است که می تواند در مورد موضوعات متفاوت ، با دیگران به بحث و تبادل نظر بنشیند ؛ آن وقت خود را به عنوان یک انسانی واقعی می پذیریم و با خود ، همدلی بیشتری می کنیم .

وقتی عیب ها و نقاط ضعف خود را بازبینی می کنیم و آن ها را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهیم و در آن ها نقاط قوتی می یابیم . این به هیچ وجه به این معنی نیست که می خواهیم مشکلات را بی اهمیت جلوه دهیم یا نمی خواهیم حلشان کنیم بلکه به این معناست که با همدلی و شفقت با خود و ارزش قائل شدن برای خود و نیز بر قراری ارتباط با خود ، بهتر می توانیم با مسائل و مشکلات مواجه شویم .

ما می توانیم خود را از این چشم انداز ، در محیط کار ببینیم که یا بیش از حد کنترل کننده  و نگران هستیم یا اینکه ، با این دید به خود نگاه کنیم که نه ، این طور نیست . من بسیار مسئول ، قابل اعتماد و متعهد به کارم  هستم .

مشکلاتی که در محیط کار با آن مواجه هستیم نباید باعث شوند تا چشم انداز مان نسبت به توانمندی هایمان تغییر کند . چراکه اگر اینطور باشد ؛ به شدت روی اعتماد به نفسمان تأثیر منفی می گذارد .

مثال دیگری که در این زمینه می توانم بزنم این است که ، به جای گفتن این کلمه که من بیش از حد نگران پسرانم هستم . از چشم انداز نقاط قوت خود به این موضوع نگاه کنم و مثلاً بگویم تلاش می کنم که مادر خوبی باشم . به این ترتیب بر روی واقعیت وجودی خودم تمرکز می کنم .

طبیعت بشر به این صورت است که آنقدر بر نقاط ضعف و محدودیت ها تمرکز می کنیم که نقاط قوت ها را فراموش می کنیم . وقتی آگاه می شویم که چه توانایی ها و نقاط قوتی داریم . این خود ابزاری می شود که به ما در پیدا کردن اهداف و و رسیدن به آن ها کمک می کند .

برای پیدا کردن نقاط قوت ، پرسیدن این سئوالات از خود ، می تواند کمک کننده باشد .

_ این انتظارات چقدر واقع بینانه هستند

_ آیا از خود واقعی ام حرف می زنم یا از کسی که دیگران انتظار دارند باشم

_ آیا یک نفر می تواند تمام ویژگی های مثبت و خوب را دارا باشد

_ آیا برآورده کردن این انتظارات موجب می شود تا من واقعی تر به نظر برسم یا نه

توسط |۱۳۹۹-۵-۲۵ ۰۴:۱۵:۵۳ +۰۰:۰۰مرداد ۲۳ام, ۱۳۹۹|کوچ توسعه فردی, کوچینگ|

درباره نویسنده:

فاطمه پوراسماعیل
فاطمه پوراسماعیل متولد اسفند 1356 در شهر زیبای بابل از استان مازندران هستم . متأهل هستم و دارای دو فرزند به نام های عارف و آرسام . تحصیلاتم را در رشته زبان و ادبیات فارسی ، تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه داده ام و چند کار ویرایشی نیز انجام داده ام . عاشق کتاب و مطالعه هستم و نوشتن را دوست دارم . به دلیل فرصت رفتن به کشورهای مختلف ، از جمله رفتن مکرر به کشور آلمان و زندگی در آنجا ، بسیار جذب زبان آلمانی و یادگیری آن شدم . و تا به امروز مشغول آموختن و بهتر کردن سطح زبان آلمانی ام هستم . همچنین ، علاقه به ادبیات داستانی کودکان سرزمینم ، منجر به ترجمه دو رمان از آلمانی به فارسی شد . عاشق رنگ ها و فصل ها هستم . از بین سازها به پیانو علاقه خاصی دارم و در این زمینه سه سال آموزش دیده ام و گاهی برای ریلکسیشن به سراغش می روم و اما داستان آشنایی من با کوچینگ درست زمانی که از بودن در روزمرگی و بی هدف بودن ، کلافه شده بودم و در حقیقت به دنبال کشف خودم بودم . به اینکه من کیستم ؟ بعد از من قرار است چه رد پایی از من باقی بماند ؟ چه اهدافی دارم ؟ می خواهم چه دستاوردهایی داشته باشم؟و..... به طور اتفاقی در یک باشگاه ورزشی با یک کوچ و روانشناس آشنا شدم و به واسطه ایشان ، با دنیای کوچینگ آشنا شدم . و پاسخ تمام سئوالاتم را یافتم و در واقع زندگیم هدفمند شد . اکنون خودم یک کوچ هستم و رسالتم را کمک به انسان هایی قرار داده ام که مانند خودم به دنبال تغییر و رشد خود می باشند . تا لذتی که خودم از این فرایند نصیبم شد را با آنان سهیم شوم . تا آن ها نیز بتوانند به پتانسیل های خود پی برده و در جهت بالندگی آن توانمندی ها که خداوند در وجود همه ما ، به اشکال مختلف قرار داده ؛ تلاش کنند . و بهترین خود را به نمایش بگذارند .

4 Comments

 1. Avatar
  کاوه کارگر مرداد ۲۳, ۱۳۹۹ در ۳:۳۲ ب.ظ - پاسخ دادن

  توجه به نقاط قوت خیلی خوب و نیاز اساسی برای یافتن چرایی تمام فعالیت های کاری و شخصی ماست.
  در این باره باید این را هم در نظر گرفت ، سرمایه گذاری روی یافتن لین نقاط قوت در هر سنی باعث رشد اعجاب آور و مهم در زندگی ما می شود
  سوالی که همیشه باید از خودمون بپرسیم این هست که
  آیا رفع نقاط ضعف ما اهمیت بیشتری دارد یا تقویت نقاط قوت ما؟

  • فاطمه پوراسماعیل
   فاطمه پوراسماعیل مرداد ۲۶, ۱۳۹۹ در ۲:۲۴ ب.ظ - پاسخ دادن

   ممنون از بازخورد خوبتون آقای کارگر .
   این مقاله هنوز کامل نیست و دنبال تحقیق و مطالعه بیشتر در اینباره هستم و بازخوردتون خیلی کمک کننده بود

 2. Avatar
  حدیث خداداد مرداد ۲۴, ۱۳۹۹ در ۸:۴۳ ق.ظ - پاسخ دادن

  تاکید بر نقاط قوت واقعا باعث دگرگونی و افزایش اعتماد به نفس شده و مسیر موفقیت فرد را هموارتر.
  عالی و جذاب.ممنونم

ثبت ديدگاه