کوچینگ : چه کسی می تواند ، چه کسی نمی تواند

                                                             سلام همراهان گرامی

 

مقدمه

 

 

کوچینگ حرفه ای رو به جلوست . در پنج سال گذشته هر مدیر، در گام بعدی ، کوچ نیز بوده است . امروزه مردم ، در بهینه سازی خود در همه ی شرایط زندگی ، از پشتیبانی و حمایت ، برخوردار می شوند .

کوچینگ در حوزه های مختلف زندگی ، از جمله برنامه ، شغل و برنامه ریزی شغلی ، بهداشت و تغذیه ، مشارکت ، عشق ، رشد شخصیت ، سرمایه و شایستگی و در همه جا وجود دارد . کوچینگ در راه رسیدن به نقاط قوت ها و تقویت آن ها ، شناخت نقاط ضعف ها و بهبود آن ها ، و حتی بیرون آمدن از خودتان برای رسین به بهترین خودتان ، است .

قبل از اینکه به کوچینگ یا مربیگری بپردازید . باید در نظر بگیرید که می خواهید با آن به چیزی برسید و اینکه آیا یک مربی می تواند در این زمینه به شما کمک کند یا خیر . چه چیزی در کوچینگ مهم است ؟ هنگام انتخاب کوچ باید به چه نکاتی توجه کنم ؟

 

فهرست مطالب

 

 • به هر حال ، کوچینگ یا مربیگری چیست ؟
 • آیا برای مربیگری آماده هستید ،
 • 7 مرحله کوچینگ یا مربیگری
 • چگونه کوچ مناسب پیدا کنیم .
 • خود مربیگری ؟ جایگزینی ؟

 

به هر حال مربیگری یا همان کوچینگ چیست ؟

به نظر می رسد کوچینگ یک معجزه واقعی باشد . کسانی که خودشان به دنبال کوچ نیستند و در مدت زمان بسیار کوتاهی می توانند به اهداف تعیین شده دست یابند ، تغییرات ایجاد شده ، شیوه های تفکر ، بهبود یافته و موفقیت حاصل شود . جای تعجب نیست که نه تنها مربیان و کوچ های بیشماری وجود دارد ، بلکه تعداد زیادی مراجع نیز وجود دارد .

بعید نیست که ترس و عدم اطمینان ، پشت سر مربیگری باشد . غرق جمعیت هستم ، آیا هنوز هم می توانم ادامه بدهم ؟ آیا من به اندازه کافی خوب هستم ؟ کوچینگ نوید کمک و پشتیبانی را می دهد . با این حال ، بسیاری از افراد تصور اشتباهی از اینکه مربیگری چیست و روش کار چگونه است ؛ دارند .

اینکه مربیانی در بشقاب نقره پاسخ شما را ارائه می دهند ، هر آنچه را که باید انجام دهید ؛ به شما می گویند ، اشتباه است . کوچ همچنین ، مسئولیت آموزش مهارت ها یا شایستگی های جدید را به شما ندارد . کوچینگ حتی کمترین جایگزین برای کار روان درمانگر می شود : آسیب های دوران کودکی ، اضطراب ، افسردگی ، فرسودگی شغلی یا مشکلات اعتیاد ، زمینه هایی برای کوچینگ کلاسیک نیستند .

کوچ بیشتر نوعی حامی ذهنی است ، راهنمایی است که به همتای خود کمک می کند تا برای خود ، دانش کسب کند و بهترین نتیجه را از خود بگیرد  – در صورت نیاز ، از طریق صداقت بیرحمانه .

 

کوچینگ موفق ، مبتنی بر چند اصل است

 

مربیگری یا کوچینگ ، تعاملی است

کوچینگ به این معنی نیست که یک طرف کار کند و صحبت کند . در حالی که طرف دیگر فقط  منفعلانه گوش دهد و اجازه دهد تا خودش را به دوش بگیرد . کوچینگ کوفق ، مستلزم همکاری و مشارکت بین کوچ و مراجع است .

 

کوچینگ فرایند محور است

 

هدف از کوچینگ ، ارائه راه حل های آماده یا فشار دادن مشکل مراجع در قالب های مناسب نیست . یک کوچ خوب روند یافتن راه حل را همراهی و پشتیبانی می کند . او مراجع را قادر می سازد تا مسیر فردی خود را پیدا کرده و استراتژی های خود را تدوین کند .

 

کوچینگ بی طرف است

 

کوچ نباید اهداف خود را دنبال کند و یا بخواهد مراجع خود را به جهتی خاص ، هدایت کند . کوچینگ باید تا حد ممکن خنثی و مستقل باشد تا مراجع بتواند نظرات خود را زیر سئوال برده و ایده های خود را توسعه دهد .

 

کوچینگ برابر است

 

در بهترین حالت ، کوچینگ باید با شرایط برابر انجام شود و احساس سلسله مراتب مختلف را منتقل نکند . کوچ بالای مراجع نمی ایستد بلکه شانه به شانه و  مستقیم در کنار اوست . کوچینگ معنا دار به گفتگویی تبدیل می شود که در آن کوچ با دقت از مراجع سئوال می پرسد و به حرف هایش گوش می دهد .

 

کوچینگ داوطلبانه است

 

کوچینگ باید به صورت داوطلبانه و خارج از انگیزه کوچ انجام شود . اگر کوچینگ با اجبار باشد و یا با اکراه انجام شود ، احتمال موفقیت آمیز نبودن در آن زیاد است .

بنابراین مهم است که درک کنیم کوچینگ چه می تواند و چه چیزی نمی تواند باشد . یک مربی می تواند استعدادهای موجود را بیدار کند ، انگیزه بدهد ، در جهت پیشرفت کار کند . بازتاب خود را تحریک نماید و در پیشرفت شخصی شما را پشتیبانی کند .

اما به هر حال نمی تواند معجزه کند ، به طرز جادویی شما را موفق نمی کند ، اما فقط در صورتی که بخواهید کارهای لازم را انجام دهید و مراحل و تغییرات ناخوشایند را پشت سر بگذارید ، فقط می تواند در راه به شما کمک کند . نباید انتظار داشته باشید که کوچینگ در مدت زمان کوتاهی شما را به فردی کاملاً جدید تبدیل کند .

 

تفاوت ها : کوچینگ ، آموزش ، مشاوره

 

در کوچینگ بسیاری از اصطلاحات با هم جمع می شوند و. به طور مترادف  استفاده می شوند . شناختن تفاوت ها و فهمیدن اینکه چه چیزی مربوط به آن است . اغلب دشوار است . در حقیقت مربیگری و مشاوه ، حتی اگر اغلب با هم برابر باشند ، یکسان نیستند. برای تعیین مرز بهتر و جهت گیری ، ما واژه نامه ای در مورد مربیگری ، آموزش ، نظارت ، راهنمایی ، میانجیگری و روان درمانی تهیه کرده ایم .

 

مربیگری

مربیگری معمولاً بر شخصیت مراجع ، تمرکز می کند کوچ به مراجع ، کمک می کند تا مهارت های خاص ( حرفه ای ) را توسعه دهد  و یا بهبود بخشد . که به موجب آن این روند توسعه در درجه اول ، نوعی خود بازتابی و کمک به مردم برای کمک به خود است . برخلاف مشاوره ، مراجع باید خودش راه حل را پیدا کند . مربیگری همچنین ، می تواند ترکیبی از مشاوره ، بازخورد و آموزش گرا باشد .

 

آموزش

آموزش در درجه اول برای یادگیری مهارت ها یا رفتارهای خاص است . بر خلاف مربیگری ، کوچ یا مربی کمتر به خودبازتابی مراجع خود می پردازد و بیشتر به تمرینات خاص و یک  هدف تمرینی مشخص تمرکز می کند . نقش ها به وضوح تعیین شده اند کوچ کسی است که در زمینه کوچینگ تخصص دارد و استاد است و مراجع دانش آموز او .

 

راهنمایی

منتورینگ ابزاری برای توسعه پرسنل است . این امر منجر به حمایت مالی بین یک مدیر ( بی تجربه ) ، مشاور راهنما ، و یک مدیر عمدتاً مسن تر ، با تجربه تر ” کوچ ” می شود که دانش و تجربه خود را به شخص محافظ منتقل می کند . هدف این است که راهنمایی در پیشرفت شخصی یا شغلی خود داشته باشد . در مقابل کوچینگ ، کوچ یا مربی موضع بی طرفی را اتخاذ نمی کند ؛ در اینجا نیز در درجه اول رابطه استاد و دانشجو وجود دارد . اگر هر دو در یک شرکت کار می کنند ، کوچ غالباً منافع شرکت را دنبال می کند و نه لزوماً منافع او را .

 

میانجیگری

میانجیگری یک رویه داوری داوطلبانه و غیر قانونی در درگیری های حاد است . بنابراین هر دو طرف واسطه باید از قبل با این روش موافقت کنند . واسطه موظف است بی طرف باشد . بنابراین او هیچ تصمیمی نمی گیرد ، اما بحث را بی طرفانه ، هدایت می کند و سپس پیشنهاداتی را برای توافق ، ارائه می دهد . مشاوره نیز غیر معمول است .

 

نظارت

از طرف دیگر ، نظارت نوعی مشاوره است . به عنوان یک قاعده ، تعاملات و الگوهای رفتاری درون تیمی یا سازمانی به منظور بهبود یا از بین بردن منابع بالقوه تعارض مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد . ” ناظر ” و مراجع یا مشتری از قبل تصمیم می گیرند که کدام قواعد بازی را دنبال کنند . در این فرایند ، شرایط خاص و عملکرد درونی افراد درگیر اغلب به منظور شفاف سازی انگیزه های مربوطه منعکس می شود .

 

روان درمانی

از طرف دیگر ، روان درمانی بر معالجعه افراد مبتلا به بیماری روحی و روانی متمرکز است . این کار ممکن است فقط توسط روان درمانگران آموزش دیده ( از جمله پزشکان با محدودیت ) انجام شود . دو شکل به ویژه رایج است : در روانشناسی عمیق ، بیمار در درجه اول با ناخودآگاه خود سروکار دارد . در رفتار درمانی به او کمک می شود تا از افکار و ارزیابی های خود آگاه شود و در صورت تمایل آن ها را تغییر دهد .

 

 

آیا برای مربیگری یا کوچینگ آماده هستید ؟

مربیگری همیشه ارزشمند است . برای همه؟ نه کاملاً . زیرا شما باید چند نیاز را داشته باشید تا واقعا ً از کوچینگ بهره مند شوید . در غیر اینصورت ، ممکن است وقت و پول زیادی را هدر دهید . و هیچ منفعتی کسب نکنید .

قبل از شروع هر گونه مربیگری ، باید از خودتان بپرسید که آیا نکات زیر در مورد شما صدق می کند یا خیر . این موارد مهم

( ذهنی ) برای کوچینگ یا مربیگری است .

 

 • شما می خواهید تغییر کنید

من دقیقاً همانطور که هستم می مانم . ” رضایت از خود خوب است ” ، اما هر کسی که معتقد باشد که از قبل کامل است و نمی خواهد یک میلی متر دورتر شود ، در کار مربیگری یا کوچینگ اشتباه است . در چنین شرایطی شما فقط به دنبال تأیید هستید . اما مربیگری شما را از محدوده راحتی خارج می کند و چالش های جدیدی را پیش روی شما قرار می دهد .

 

 • شما کنجکاو هستید

یک مربی خوب به شما کمک می کند تا افق دید خود را گسترش دهید ، اهداف جدید را کشف و دنبال کنید . برای موفقیت آن نه تنها باید اراده تغییر داشته باشید ، بلکه اراده واقعی برای ماجراجویی نیز داشته باشید . میل و یادگیری چیزهای جدید . این چیزی متفاوت از ” خوب من سعی می کنم که ” است .

 

 • می توانید صداقت را

به ویژه هنگامی که صدمه می بیند رعایت کنید ؟ یک مربی خوب آیینه را به روی شما نگه می دارد ، حتی ممکن است انتقاد کند . همیشه  سازنده است . ، اما در صورتی می تواند مؤثر باشد که بلافاصله به دفاع بپردازید ؛ گوش دهید و صادقانه در مورد شنیده های خود تأمل نکنید . مربیگری می تواند جنبه های ناخوشایندی داشته باشد که به جای ماندن در آن ، باید رشد کنید .

 

 • می توانید خودتان را به چالش بکشید

نکته مربوط به دو مورد اول است ، اما یک گام فراتر می رود : این بدان معنی است که شما واقعاً وارد تصویر جدیدی از خود می شوید ، درگیر آن می شوید . اما همچنین تصویری کامل و صادقانه از وضعیت فعلی خود را بپذیرید .

 

هفت مرحله مربیگری

سئوالات ، نیازها و پاسخ های مربیگری البته همیشه فردی است . و باید متناسب با اهداف و انتظارات مربی یا کوچ باشد . با این وجود ، مراحل کلاسیک مربیگری را می توان شناسایی کرد .

البته باید به امر آگاه باشید تا بتوانید تصویری بهتر از آنچه در کوچینگ یا مربیگری از شما انتظار می رود ؛ داشته باشید . در عمل البته ، این موارد هرگز به این وضوح و شدت محدود نمی شوند ، اما  ما برای روشن شدن ، فرایند را به هفت مرحله مربیگری تقسیم کرده ایم .

 

 • صحبت مقدماتی

در این مرحله گرم کردن ، کوچ و مراجع ، نسبت به هم شناخت پیدا می کنند ، زمینه های حرفه ای و روش کار را روشن می کنند ، اعتماد متقابل ایجاد می کنند و نکات اصلی کوچینگ را مشخص می کنند . اغلب اوقات به وضعیت موجود پرداخته و اهداف و بازه زمانی کوچینگ مشخص شده است .

 

 • توافق

قبل از شروع  ، هر دو باید چارچوب را اصلاح کنند : اهداف ؟ انتظارات ؟ چند جلسه باید برگزار شود ؟ کجا و چه زمانی برگزار خواهد شد  ؟ اگر کسی انصراف دهد چه خواهد شد ؟ و البته کوچینگ چه هزینه ای خواهد داشت ؟ مهمترین نکات باید از فبل روشن شود تا سوء تفاهم ایجاد نشود .

 

 • تحلیل

اکنون کوچ در درجه اول ، سئوال می پرسد ، اطلاعات جمع آوری می کند و مربیگری یا کوچینگ آغاز می شود ، مناطق مشکل را شناسایی می کند ، آن ها را بتن ریزی می کند و موانع و پتانسیل های احتمالی کوچی یا همان مراجع را تجزیه و تحلیل می کند . اول از همه ، این در مورد درک وضعیت موجود است .

 

 • تغییر

مربی اکنون بازخورد اولیه را ارائه می دهد ، در مورد تجزیه و تحلیل او تأمل می کند ، گزینه هایی برای اقدام و استراتژی ارائه می دهد . با این حال ، این دستورالعمل ها نیستند بلکه او مراحل تغییر مورد نظر مراجع را تعدیل می کند . حداکثر او جزئیات را زیر سئوال می برد یا تصمیم کوچ را تقویت می کند .

 

 • اجرا

اکنون تکالیف درسی وجود دارد : کوچ مراحل مشخص شده را به کارهای عینی روزمره ترجمه می کند . اکنون عامل تعیین کننده اراده و نظم کوچ است . زیرا پیاده سازی معمولاً آسان نیست ، بلکه نیازمند غلبه و سازگاری با اهدافتان است .

 

 • کنترل موفقیت

 • چه اتفاقی افتاده ؟ چه چیزی تغییر کرده است ؟ کوچ و کوچی اکنون کارایی و موفقیت استراتژی های توافق شده را تحلیلمی کنند و اگر مسیر قبلی به اهداف مورد نظر نرسد ، استراتژی ها و وظایف جدیدی را توسعه می دهند .

 

نتیجه گیری

کوچینگ یا مربیگری هرگز نباید به سادگی پایان یابد . این فقط با یک خلاصه نهایی به پایان می رسد .: چه چیزی یاد گرفت ؟ چه روش ها و مهارت هایی را ایجاد کرده است ؟ آیا او از کوچینگ راضی بوده ؟ و آیا به خود اعتماد دارد که در آینده بدون کوچ بر مشکلات حل شده تسلط یابد ، هر کوچینگی یک هدف دارد : کمک به مردم برای کمک به خود .

 

نویسنده : چوچن مای  کوچ و مشاور  TH Koln

برگردان فاطمه پوراسماعیل  کوچ

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *