16 ایده ی ساده و کاربردی برای ساختن یک سال جدید

سلام همراهان گرامی

 

قصد دارم در این مقاله شما عزیزان را با چند ایده ی ساده و کاربردی آشنا کنم . ایده هایی که اگر بر اثر تکرار به عادت تبدیل شوند در طول یک سال شاهد تاثیرات شگرفی در زندگی و کسب و کارمان خواهیم بود .

 

خواندن این مقاله به چه کسانی پیشنهاد می شود

این مقاله برای همه ی عزیزانی که در زندگی به دنبال ایجاد تغییرات مثبت هستند و لی استراتژی و طرح و برنامه ای برای پیشبرد اهدافشان ندارند پیشنهاد می شود.

 

آیا تا به حال در زندگی شخصی یا کاری دچار احساس پوچی و بی معنایی شده اید؟ 

آیا از زندگی روزمره خسته شده اید؟

آیا به دنبال یک تغییر مثبت در زندگیتان هستید ولی نمیدانید از کجا باید شروع کنید؟

آیا می خواهید کسب و کار شخصیتان را ره اندازی کنید اما چون سرمایه کافی ندارید دست و دلتان به کار نمی رود؟

اگر پاسخ شما مثبت باشد این به این معنا است که باید در روشهای زندگیتان تجدید نظر کنید و راههای جدید را امتحان کنید.

1- برای زندگی خود چشم انداز خلق کنید

بگذارید برای شروع شما را با معانی چشم انداز آشنا کنم . چشم انداز هنر دیدن به شکلی متفاوت است به طوری که برای دیگران قابل مشاهده نباشد

چشم انداز یعنی بینش تخیّلانه – یعنی توانایی این را داشته باشی که آینده را قبل از اینکه اتفاق بیفتد .آنطوری تصور کنی که می خواهی.

والد دیسنی مؤسس کمپانی واد دیسنی می گوید : << اگر توانستید کاری را تصور کنید حتماً قادر خواهید بود آن را انجام دهید >>. این سخن اهمیت داشتن چشم انداز در زندگی شخصی و در کسب و کار را برجسته می کند .

چشم انداز همچنین می تواند دیدن از دریچه ی عقل باشد . 

گوته نویسنده بزرگ آلمانی می گوید :

<< اگر می خواهید چشم انداز واقعی خود را کشف کنید بیاموزید که به ندای قلب خود گوش دهید >>.

تمام پیشرفت های بزرگ تاریخ بشر همه و همه محصول رویا هایی هستند که روزی محال به نظر می رسیدند. 

چشم انداز یعنی داشتن تصویر روشن از آنچه می خواهیم داشته باشیم و دوست داریم باشد. وقتی برای زندگی خود چشم انداز تعریف می کنیم و مثلاً یک سال آینده – پنج سال آینده – و بیشتر را می بینیم در واقع با این کار در درجه اول انگیزه را در خود بر می انگیزانیم و در راه رسیدن به آن میل و اشتیاق سوزان داریم .

همچنین طراحی چشم انداز باعث تقویت سرمایه روانشناختی ما می شود و به اینکه کجا هستیم و در آینده می خواهیم کجا باشیم معنا می دهد. طراحی چشم انداز سبب ایجاد تعهد در ما شده و به فعالیت ها و کارهایمان انسجام و جهت می دهد و معیاری می شود برای اقدامات ما در راستای چشم انداز های بلند مدتمان. 

با این تفاسیر شما زندگی خود را برای سال جدید چگونه می بینید ؟ برای بنج سال و ده سال آینده چطور؟

پیشنهاد می کنم به این موضوع خوب فکر کنید.

 

2- برای خود هدف تعیین کنید

چه کارهایی میخواهی انجام دهی تا با آن یک قدم به چشم اندازت نزدیک تر شوی؟ 

تحقیقات نشان داده که بیش از 97 درصد از مردم جهان اصلا هدفی در زندگی ندارند یا اگر دارند اصلا هدف نیستند و در واقع با هدف اشتباه گرفته می شوند . از این رو پیش از هر چیز باید تعریف درستی از هدف داشته باشیم .

هدف وضعیتی است که می خواهیم در آینده داشته باشیم و این خواستن باید با اقدام همراه باشد و منظور از وضعیت شرایطی است که در حوزه های مختلف زندگی مایل هستیم تجربه کنیم و این حوزه ها می تواند مادی – معنوی – جسمی – تحصیلی – شغلی – خانوادگی – اجتماعی – و مواردی از این قبیل باشد. 

برای اینکه وضعیت خود را در هر کدام از این حوزه ها در بهترین حالت ببینیم و خلق کنیم باید بتوانیم تصویر ذهنی واضحی از هر کدام از این حوزه های هدف که خواهان دستیابی به آن هستیم داشته باشیم . چراکه تصاویر نشان دهنده ی وضعیت موجود در هر کدام از زمینه ها در آینده هستند. بعد ببینیم رسیدن به این هدف چقدر با ارزشها و معیارهای ما در زندگی همخوانی دارد و آیا با چشم انداز زندگی ما هم راستا هست یا نه؟ اهداف باید قابل اندازه گیری باشند و برای رسیدن به آنها باید زمان و مکان دقیق در نظر گرفته شود و به جزئیات مو به مو توجه شود . همچنین اهداف باید خواستنی باشند و بین خواسته و نیازمان در دنیای واقعی تعادلی بر قرار باشد . به این ترتیب اهداف را تعیین کرده و به اصطلاح اسمارت می کنیم .

در تعیین اهداف بد نیست این سئوالات را از خودمان بپرسیم :

– اگر به این هدف دست پیدا کنم چه کارهایی می توانم انجام دهم .

– اگر به این هدف برسم چه چیز هایی خواهم داشت.

– اگر به این هدف دست پیدا کنم چگونه انسانی خواهم شد.

 

3- سحر خیز باشید

 

کسانی که زود از خواب بیدار می شوند روز بیشتری را در اختیار دارند و از زمان برای یادگیری و بهتر شدن بهره می برند.

حتماً شنیده اید که می گویند سحر خیز باش تا کامروا شوی

در واقع برای رسیدن به دستاورد های بهتر در جهت رسیدن به چشم انداز و اهداف ارزشمندمان در زندگی لازم است که سحر خیز باشیم و این عادت پسندیده را در خود تقویت کنیم.

همچنین سحر خیزی برای جسم و روحمان بسیار مفید است و غلظت خون را کاهش می دهد. علاوه بر اینها باعث ترشح هورمون های اندروفین می شود که یک مسکن طبیعی برای کاهش اضطراب و ایجاد حال خوب در بدن است . چراکه در وقت سحر اکسیژن خالص به سطح زمین می رسد که بسیار برای مغز مفید است.اکسی توزین که همان هورمون عشق است و دوپامین که هورمون افزایش انگیزه برای اقدامات موثر است.

از بین فوایدی که برشمردیم به یکی از کلیدی ترین کاربردهای سحرخیزی اشاره میکنم و آن مدیریت زمان است . سحر خیزی انرژی ما را در طول روز افزایش داده که خود موجب اعتماد به نفس بیشتر شده و حال خوب را در ما پرورش می دهد . برای ایجاد عادت سحر خیزی لازم است است که زنگ ساعت را برای زودترین زمانی که می توانیم از خواب بیدار شویم تنظیم کنیم و بعد از اینکه زنگ ساعت به صدا درآمد از اینکه وسوسه شویم و آن را خاموش کنیم اجتناب کنیم. این کار را می توانیم با یک دوش صبحگاهی و نوشیدن قهوه برای خود هموار کنیم تا به مرور به عادت صبحگاهی لذت بخش تبدیل شود.

نمونه ی انسان های موفق که صبح زود از خواب بیدار می شدند می توانم به تیم کوک رئیس شرکت اپل –ایندرا نویی رئیس شرکت پپسی و ریچارد برانسون کار آفرین انگلیسی و مؤسس گروه ویرجین اشاره کنم.

 

4- تخت خوابتان را مرتب کنید

 

این کار باعث تقویت نظم و انضباط شخصی می شود و در حقیقت شما اولین کار روز خود را انجام داده اید.

وقتی منضبط تر هستید . موقّرتر . خوش برخورد تر و قابل اعتمادتر به نظر می رسید .

اگر فروشنده باشید فروشتان ،اگر کارمند باشید بهره وریتان و اگر کارآفرین باشید بازدهی کسب و کارتان افزایش می یابد.

انضباط شخصی مجموعه رفتارهایی است که فرد برای خود معین میکند و از آن تحت هیچ شرایطی عدول نمیکند تا به هدف خاصی که در ذهن دارد برسد . 

با انضباط شخصی بدون تلاش فراوان می توانید راندمان خود را افزایش داده و از مشاهده ی موفقیت در کسب و کار خود و زندگیتان لذت ببرید.

 

چند نقل قول از بزرگان

جان ماکسول در مورد نظم شخصی می گوید :

<< رهبران بزرگ همیشه نظم و انضباط خود را دارند بدون استثناء >>

ارسطو معتقد است که:

<< ما آنچه هستیم که مدام تکرار می کنیم . بنابر این تعالی یک عمل نیست بلکه یک عادت است >>

لائو تسو می گوید :

<< تسلط بر دیگران قدرت است و تسلط بر خود قدرت واقعی است >>

و در نهایت مفهوم انظباط شخصی از دید برایان تریسی :

<< انضباط  شخصی پلی است بین هدف و دستاورد و در واقع بدون داشتن برنامه ای مشخص برای رسیدن به اهداف هیچ موفقیتی در کار نخواهد بود>>.

 

5- گذشته را رها کنید

 

از گذشته درس بگیرید ولی زندگیتان را بر اساس آن بنا نکنید.

برای رها کردن گذشته ابتدا لازم است تصمیم بگیرید و بین ماندن در وضعیت موجود و بیرون آمدن از محدوده امن یکی را انتخاب کنید . خیلی از ما انسان ها ترجیح میدهیم در محدوده امن خود باقی بمانیم و مدام نقش قربانی را ایفا کنیم و گذشته و اتفاقات ناخوشایند آن را مرور کنیم چراکه از این کار سود می بریم و از بسیاری از مسئولیت ها شانه خالی می کنیم . در حقیقت چون می دانیم تغییر کردن و بیرون آمدن از محدوده امن با سختی هایی همراه است و سال ها مسیر عصبی مغزمان اینگونه عمل کرده به همین خاطر از این کار اجتناب می کنیم . اما اگر بپذیریم که هیچ انسانی کامل نیست و هر کدام از ما در مرحله ای از گذشته تجربیاتی داشته ایم که خوشایند نبوده و امکان اشتباه برای هر موجودی با هر سمتی امکان پذیر است ؛راحت تر می توانیم انتخاب کنیم .

بنابراین لازم است بدانیم که با حمل کردن کوله بار گذشته نه تنها به روحمان آسیب می زنیم بلکه جسم مان را هم به تدریج فرسوده می کنیم .

به جای تمرکز بر گذشته به لحظه ی حال و اکنون مان متمرکز شویم و آن را به آینده ای ایده ال وصل کنیم.

 

6 – شکرگزاری را یاد بگیرید

شکرگزاری کلید خوشبختی زیاد و احساس رضایتمندی است . 

سپاسگزاری از داشته هایتان باعث می شود زندگیتان در مسیر رسیدن به خواسته ها و اهدافتان هدایت شود . بدون احساس شکر گزاری و قدردانی بابت آنچه که دارید جذب چیزهای بیشتر به زندگیتان غیر ممکن می شود . چراکه احساسات و افکار منفی از عواطف منفی ساطع می شوند و هر طور که فکر کنید همان را از کائنات دریافت میکنید .

برای اینکه شکرگزار باشیم لازم است از هوش معنوی برخوردار باشیم.

افرادی که از هوش معنوی بالایی برخوردارند دارای ظرفیت بالای تعالی و تمایل نسبت به هوشیاری هستند.

آنها این ظرفیت را دارند که بخشی از فعالیت های روزانه خود را به اعمال روحانی و معنوی اختصاص دهند 

و فضایلی مانند : بخشش- سپاسگزاری – فروتنی و دلسوزی را از خود نشان دهند . 

معنویت قلبل اندازه گیری است . معنویت میزان سرتونین را در بدن افزایش می دهد که موجب سلامت می شود . معنویت هیچ مغایرتی با مذهبی بودن ندارد . می شود معنوی بود و مذهبی نبود . می شود هر دو را با هم داشت ولی مذهبی بودن بدون معنویت داشتن ارزش محسوب نمی شود. 

 

7- نه گفتن را یاد بگیرید

 

این زندگی شماست . پس فقط خود شما هستید که تصمیم می گیرید . 

بعضی وقت ها نه گفتن آنقدر کلمه سخت و سخیفی می شود که از گفتن آن در بسیاری از موارد اجتناب می کنیم . زیرا می ترسیم که دیگران ( مدیر – دوست – رییس – آشنا – همسر – همکار و…) از ما ناراحت شوند و تایید و تمجید آنها را نداشته باشیم. در واقع ترس از مجازات – احساس کناه یا عذاب وجدان – تفاوت  با مقام بالادست – نیاز به قدرت – تفاوت های فرهنگی و مواردی از این قبیل می تواند عوامل بازدارنده ی ما در استفاده لغت بله به جای نه باشند. 

در واقع از این می ترسیم که احساساتشان جریجه دار شده و یا باعث این شویم که دیگر دوستمان نداشته باشند و بدتر از همه اینکه واهمه داریم که مبادا مورد قضاوت دیگران قرار بگیریم .

نه گفتن هم مانند هر مهارت دیگری نیاز به ممارست و تمرین دارد . هر لحظه به خودمان یادآور شویم که قرار نیست با نه گفتن دنیا به آخر برسد. ما فقط نظر و عقاید خود را آزادانه و منطقی ابراز می کنیم.

محکم باشید و اگر در موقعیتی قرار گرفتید که مطمئن هستید باید نه بگویید . این کار را با جدیت و بدون کوچک ترین شک و تردید انجام دهید . ما قرار نیست همه را از خود راضی نگه داریم . ما آمده ایم تا آنطور که درست است و می خواهیم زندگی کنیم . 

 

8- هر روز مطالعه داشته باشید

 

افراد موفق موفق ماهانه به طور متوسط دو کتاب می خوانند .

از فواید کتاب و کتاب خوانی هر چقدر هم که بگویم باز هم کم گفتم خواندن روزانه حد اقل 10 دقیقه باعث ایجاد عادت به کتاب خوانی می شود و ادامه این روند در طول 28 روز موجب تثبیت عادت در ما می شود . به طوری که یک روز بدون خواندن کتاب نمی توانیم زندگی کنیم و مایه ی حیات ما می شود و مدام تشنه آن می شویم . با کتاب می توانیم به دنیا های مختلف سفر کنیم . می توانیم آلیس شویم و به سرزمین عجایب سفر کنیم .یا سند باد شویم و با ماجراهای هیجان انگیز روبرو شویم . می توانیم سوار بر قالیچه ی حضرت سلیمان شده و بر آسمان و زمین حکمرانی کنیم . خواندن کتاب باعث تقویت ذهن – کاهش

استرس – افزودن دانش و بینش – تقویت حافظه – تقویت مهارت تفکر تحلیلی ( مثل خواندن رمان معما ) می شود. 

و اما از همه مهم تر باعث تقویت و افزایش دایره واژگان می شود . قرار گرفتن در معرض نوشته های خوب منتشر شده تاثیر چشمگیری بر نوشتار خواننده دارد . سلاست بیان – سبک نگارش و آهنگ هر کتابی که می خوانید روی نوشتن و کلام و ف.ن بیانتان تاثیر می گذارد مضاف بر اینکه موجب پیدا کردن دوستان فهیم و ارزشمند می شود که این خود می تواند در چشم انداز شغلی و شخصی و خانوادگی که برای خلق سال جدید در نظر گرفته اید موثر باشد.

ویکتور هوگو چه زیبا گفته است :

<< خوشبخت کسی است که به یکی از این دو چیز دسترسی دارد :

یا کتاب خوب یا دوستانی که اهل کتاب باشند>> .

 

9- محیط و شرایط خود را تغییر دهید

خودتان را با افراد مثبت احاطه کنید . کسانی که به شما انگیزه می دهند و اهدافی شبیه به اهداف شما دارند . 

اچ ام اس برنز می گوید :

<< دیدگاه شما در زندگی . برآوردتان از خودتان ،برآورد شما از ارزشهایتان  به میزان زیادی تحت تاثیر محیط پیرامونتان قرار دارد. تمام حرفه ی شما به وسیله ی دور و بر شما و شخصیت افرادی که هر روز با آنها در ارتباط هستید تغییر می پذیرد. >>

 

10- فیدبک دریافت کنید

از محیط خود فیدبک بگیرید . چه کاری را بهتر می توانید انجام دهید . سیستم و تفکر سیستمی به دو بخش سیستم باز و سیستم بسته تقسیم می شوند .

به سیستم هایی که با محیط خود تعامل دارند سیستم باز گفته می شود که خود از دو قسمت ورودی و خروجی تشکیل شده است . 

ورودی : اثراتی است که سیستم از محیط می گیرد و نیز پارامتر ها و و اطلاعاتی که از محیط دریافت می کند .

خروجی : اثراتی است که سیستم بر محیط می گذارد و پارامتر ها – اطلاعات و رفتاری که توسط محیط درک و مشاهده می

شود.

این اصطلاح اولین بار توسط کارل فردیناند براون در مورد سیستم های الکتریکی تعریف شد و فیدبک را بیشتر با بار معنایی منفی به کار میبرد . اما بعدها راس اشبی خالق علم سایبرنتیک به این نتیجه رسید که فیدبک از ویگیژگی های مهم سیستم های پیچیده یا سایبرنتیک است و حذف آن از سیستم غیر ممکن است .

اشبی به طور کلی تعبیر فیدبک از نگاه براون را تغییر داد و ان را به دو دسته ی << بازخورد مثبت >> و << بازخورد منفی >> تقسیم کرد.

باز خورد مثبت : بازخوردی است که بر اساس آن رفتار قبلی خود را تعدیل می کند. 

بازخورد منفی : بازخوردی است که سیستم بر اساس آن رفتار قبلی خود را تقویت می کند . 

حال اگر بخواهیم این تفکر را در رفتار خود تعمیم دهیم چه اتفاقی می افتد . به طور کلی تمام افراد از مزایای  باز خورد بهره می برند . انتقادات – پیشنهادات و فرصت های استفاده از آن بازخورد به بهبود و افزایش کارایی گروه های فردی – کسب و کار – واحد های کاری – شرکت یا سازمان کمک بسیاری می کند

که به تصمیمات آگاهانه تر منجر می شود و در نهایت به سود مصرف کننده خواهد بود .

 

11- به دیگران کمک کنید

اگر در ازای هر چیزی منتظر چیزی نباشید . چیزهای بیشتری بدست خواهید آورد

از دیدگاه روانشناسی کسانی که کمک کردن به دیگران را یکی از دغدغه های اصلی خود می بینند به بالاترین جایگاه انسانی رسیده اند . بسیاری از افراد معتقدند که دیگران نیز به اندازه ی آنها اهمیت دارند . نتایج پژوهش ها نشان داده که اعمال خیر خواهانه و کمک به دیگران سبب افزایش بهزیستی روانی و جسمانی افراد می شود . طبق پژوهش های صورت گرفته در دانشگاه پیتسبرگ ایالت متحده آمریکا کمک به دیگران قسمت های مشخص عصب را در مغز فعال می کنند .

امام علی ( ع ) می فرمایند :

«مردم به کسی رو می آورند که خوشرویی کند .»

 

12- تنبل نباشید

برای اینکه موفق شوی باید کارهای مفید انجام دهی تا به هدفت برسی .

روانشناسان و حتی اکثر کوچ ها یی که در زمینه ی رشد و توسعه ی فردی فعالیت می کنند بر این باور هستند که یکی از مهم ترین دلایل اهمال کاری افراد نداشتن اولویت بندی در زندگی برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت است .اگر فردی برای انجام کارهایی که قرار است در یک روز انجام دهد اولویت بندی درستی نداشته باشد به احتمال زیاد از انجام یک یا چند کار مهم باز خواهد ماند .و اگر بخواهیم نگاه کلی به

مسئله اهمال کاری داشته باشیم . باید بدانیم که اهمال کاری یک رفتار است . رفتاری که نمی گذارد احساس خوشبختی را تجربه کنیم و مربوط به طرحواره های عامل اهمال کاری است که شامل : طرحواره بی انظباطی – طرحواره ی شکست – طرحواره ی بی اعتمادی – طرحواره ی تکانشوری و طرحواره استحقاق می شود که در جای خود مفصل به آن می پردازیم.

 

13- هرگز تسلیم نشوید

تو می توانی به همه ی آنچه که می خواهی برسی.

سایمون سینک می گوید:

<< تسلیم نشو . هرگز از ساختن دنیایی که می توانی ببینی منصرف نشو حتی اگر دیگران نمی توانند آن را ببیند >>.

اگر به شکست ها به چشم فرصت نگاه کنیم و از شکست ها درس بگیریم می بینیم که ناکامی ها می توانند پلی باشند برای رسیدن به دستاوردهای بهتر و پیروزی ها .

خیلی وقت ها ما همین که با یک بن بست و چالش در زندگی مواجه می شویم امیدمان را از دست می دهیم و توان مقابله با آنها را نداریم و به قول معروف جا میزنیم . ترس از شکست

مختص ذهن های ایستا است کسی که ذهن پویا دارد و تفکرش بر محور پویایی می چرخد اقدامات موثر انجام می دهد .

کسی که طرز تفکرش پویامندی است انعطاف پذیر است و قدرت تصمیم گیری و انتخاب دارد و در حقیقت راه حل جو و منعطف است . در کسب و کارش ریسک پذیر است و مدام در حال تجربه کردن و ایده پردازی است.به نیاز های اساسی و بنیادین خودش و دیگران واقف است و سعی در ساختن آینده ی ایده الش دارد و رنج ها و سختی های مسیر را برداشته و به گنج تبدیل میکند و تاب آوری بالایی در چلنج کردن مسائل دارد.

و این رویکرد را در حوزه های مختلف زندگی اش اعمال میکند و هرگز تسلیم نمی شود .

 

14- از منطقه ی امن خود خارج شوید

با شنیدن نام منطقه امن این سئوال پیش می آید که منطقه امن چیست ؟

منطقه امن جایی در ذهن است که در آن احساس راحتی می کنیم و ایده آل ها و شرایطمان در آن در حالت مطلوب قراردارند. طوری که دوست نداریم از این منطقه امن پا را فراتر گذاریم چراکه خارج شدن از این منطقه و تجربه کردن چیزهای جدید باعث ایجاد ترس و استرس در ما شده و به ناچار همان منطقه امن را بر هر کار دیگری ترجیح میدهیم . اما باید دانست که برای رسیدن به اهدافمان لازم است که ریسک کرده و از این منطقه امن خارج شویم چراکه این امر رابطه مستقیمی با دستیابی به اهدافمان و خلق یک سال جدید به بهترین شکل ممکن دارد . 

تمامی کارهای روزانه که انجام می دهیم و یا افرادی که همیشه به راحتی با آنها ارتباط بر قرار می کنیم و به طور کلی هر جایی که در آن چالش و ریسک پذیری وجود نداشته باشد جزو منطقه امن ما محسوب می شود 

منطقه ی امن ذهنی دایره ی راحتی است که  توسط مغز شما برای دور کردنتان از خطرهای احتمالی طراحی شده است . کاری که اجداد اولیه ما و انسان های ماقبل تاریخ برای حفظ بقا در آن شرایط انجام می دانند و این به صورت ناخودآگاه در بخش لیمبیک ذهن ما شکل گرفته است .

افرادی که بیش از حد خودشان را در منطقه ی امن ذهنشان محبوس کرده اند همیشه ترجیح می دهند کاری را انجام دهند که اضطرابشان در پایین ترین حالت ممکن حفظ شود . این افراد می دانند که برای آنکه شرایطشان تغییر کند باید به مقدار زیادی مسئولیت پذیر شوند و سختی های های مسیر را به جان بخرند

برای همین از پذیرش مسئولیت و رفتار مسئولیت پذیرانه سر باز زده و ماندن در همان شرایط همیشگی را ترجیح می دهند . 

ویلیام گلاسر معتقد است که :

«خوشنودی واقعی زمانی میسر می شود که انسان یاد بگیرد رفتار مسئولانه از خود بروز دهد و احساس مسئولیت کند . به این ترتیب هم احساس رضایت درونی و هم احساس رضایت بیرونی می کند . »

 

 

15-در انتشار دانش سخاوتمند باشید

 

فکر کنید کدام دانش یا تخصص را می توانید با دیگران به اشتراک بگذارید .

ذهنی که پویاست به پویایی فکر می کند و به اینکه اگر تا الان به سطحی از دانش ، آگاهی و تخصص دست پیدا کرده ؛ از سخاوت و به اشتراک گذاشتن دانش توسط کسانی بود که در زندگی تلاش کرده اند و با اندوخته های علمی و دانش خود ، نه تنها به دانش و آسایش بشریت کمک کرده اند بلکه نامشان در طول تاریخ به عنوان انسان های تأثیرگذار ، تا ابد ماندگار شده است .

نگاهی به زندگی بزرگان و دانشمندان در طول سالیان گذشته ، از جمله ابوریحان بیرونی ، انیشتن ، ابوعلی سینا ، ادیسون و هزاران نفر از دانشمندان و بزرگان دیگر ، خود گواه بر داشتن ذهنی پویا و باور سخاوتمندی ، در آنان است . که اگر اینگونه نبود دیگر معلوم نبود چه بر سر جوامع بشری می آمد .

آلبر کامو می گوید :

« سخاوتمندی واقعی در برابر آینده این است که همه چیز را در اختیار همه کسانی که در زمان حال حاضر هستند ، قرار دهیم »

16- برای خود کوچ یا منتور پیدا کنید

برای رسیدن و دستابی به چشم انداز و اهداف در خلق سال جدید لازم است که با یک کوچ یا منتور در ارتباط باشید تا با کمک و راهبری آنها بتوانید موانع مسیر را شناسایی کرده و با طرح و برنامه ریزی درست و اقدامات موثر و کارامد در مسیر اهداف و آرزوهایتان حرکت را شروع کرده و در تحقق بخشیدن به انها گام های ابتدایی را برداشته و عادات و رفتار خود را شناسایی و بازبینی کرده تا به نتایج مطلوب و ایده ال دست پیدا کنید.

به قول دارن هاردی :

<< اقدامات موثر همراه با پایداری و ثبات قدم مساوی است با تغییر بنیادی >>.

 

نتیجه

امیدوارم این مقاله برای کسانی که به دنبال تغییر اساسی و کاربردی در زندگی هستند تا سال ایده آل خود را طراحی و خلق کنند مفید فایده باشد .

 

فاطمه پوراسماعیل

لایف کوچ و کوچ توسعه فردی

3/ 2 /1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *