طرز تفکر پویا و طرز تفکر ایستا

سلام همراهان گرامی

 

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا افراد ثروتمند هر روز ثروتمند تر و افراد موفق هر روز موفقیت بیشتری را تجربه می کنند ؟

این بر می گردد به طرز تفکرشان . چراکه طرز تفکر هر فردی ، تعیین کننده این باور است که آیا می توانیم رشد و پیشرفت کنیم ؟ آیا ما هم می توانیم در جرگه انسان های توانمند و موفق قرار گیریم ؟ ما هر چقدر که بر روی عوامل بیرونی کنترل نداشته باشیم و نتوانیم تغییرشان دهیم ؛ در عوض بر روی خودمان و ذهن مان می توانیم کنترل داشته باشیم .به عنوان مثال : ما نمی توانیم ویژگی های فیزیکی خود را کنترل کنیم و تغییر دهیم مگر با جراحی ، ولی فکر مان را می توانیم .  این طور نیست ؟

به نظرتان توانایی های هوش و فیزیکی چطور ؟ آیا انتصابی هستند یا اکتسابی .؟ امروزه امابیشتر دانشمندان معتقدند برای رسیدن به توانایی و آنچه می خواهیم ؛ علاوه بر داشتن استعداد ذاتی در آن زمینه ، نیازمند تمرین و پشتکار داریم . بنابراین بین طرز تفکرمان و نگرش ما نسبت به خودمان و دیگران ، ارتباط تنگاتنگی وجود دارد . این طرز تفکر ماست که باورهای ما را برای موفقیت ، شکل می دهد . و لذا مفهوم طرز تفکر پویا و ایستا ، بدین ترتیب شکل می گیرد .

افرادی که طرز تفکر ایستا دارند این باور را دارند که به طور مادر زادی و  به صورت ژنتیکی مستعد انجام برخی کارها هستند و از انجام برخی کارها ناتوانند . اما درست بر عکس آن ها ، افراد با طرز فکر پویا به این موضوع عمیقاً باور دارند که اگر تلاش کنند و مداومت داشته باشند  می توانند در کاری موفقیت کسب کنند و درهر زمینه ای که بخواهند متخصص شوند .

افرادی که طرز فکر پویا دارند به رشد و پیشرفت فکر می کنند و بدون محدودیت و بی هیچ قید و شرطی به دنبال آموزش مهارت های مورد علاقه خود هستند . آن ها در تمام جنبه های زندگی ، به دنبال تغییر و رشد هستند . از شکست ها نمی هراسند و از آن ها می آموزند و به چشم موقعیت و فرصت به آن نگاه می کنند .

کسی که طرز فکر ایستا دارد  درست برعکس ، شکست را فاجعه و همراه با عواقب دراماتیک می داند . او  به این باور ندارد  که اگر بخواهد می تواند از اتباهات و شکست درس بگیرد و از آن برای رسیدن به موفقیت پل بسازد ؛ بلکه با کوچک ترین شکست و ناکامی ای بر روی تمام موفقیت های گذشته ، امضا می کند و آن ها ا بی ارزش جلوه می دهد .

افراد با طرز تفکر ایستا ، اعتماد به نفس پایینی دارند و مدام در پی بهانه تراشی هستند . آن ها مسئولیت کارهایشان را نمی پذیرند؛ در انجام کارها تقلب می کنند و انگیزه کافی برای انجام کارها ندارند . کاری را به پایان نرسانده ، به دنبال کار بعدی می روند . آن ها از دیگران کمک نمی گیرند ، نقاط ضعف خود را بازبینی و بررسی نمی کنند ، تلاشی برای بهبود شرایط موجود نمی کنند و در راه رسیدن به خواسته هاشان تلاشی ندارند .

این افراد ، بر خلاف کسانی که طرز تفکرپویا دارند ؛ از مشکلات فرار می کنند در حالیکه افراد با طرز فکر پویا از مشکلات لذت می برند . افراد ایستا ، از ریسک پذیری در کارها اجتناب می کنند ، چراکه در صورت مواجهه با شکست ، کمتر بهانه تراشی می کنند . آن ها به دلیل اینکه باورشان بر داشتن استعداد ذاتی افراد است لذا لزومی نمی بینند که افراد مستعد ، سخت کار کنند و تلاش و سخت کوشی داشته باشند .

و اما افراد با طرز فکر پویا ، از داشتن چالش در زندگی ، استقبال می کنند ؛ چراکه چالش ها آن ها را به سمت اقدامات هدفمند سوق می دهد . آن ها با روی باز با  موقعیت های سخت و چالش برانگیز ، مواجه می شوند . این افراد، انرژی بیشتری برای مبارزه و تغییر سرنوشت شان می گذارند و تلاش می کنند تا غیر ممکن را ممکن سازند .

هر کس می تواند طرز تفکر پویا داشته باشد و غیر ممکن ها ممکن سازد  مغز انسان طوری طراحی شده است که می تواند عضلاتش را برای داشتن فکری پویا تمرین دهد و آن ها را تقویت کند .

تلاش برای رسیدن به طرز فکری پویا ، فرصتی شگفت انگیز است تا برای کسب حمایت ، به سراغ دیگران برویم و با آن ها درباره شکست ها و اشتباهات مان صحبت کنیم و برای دستیابی به اهدافمان طرح و برنامه بریزیم و نقشه راه ، طرح ریزی کنیم .

شما چقدر در گذشته زندگی می کنید ؟

چقدر گذشته نا خشنود و اتفاقات آن را برای خود واکاوی و مرور می کنید ؟

چقدر به خاطر اشتباهات گذشته ، خود را سرزنش می کنید ؟

چقدر از انجام کارها ی جدید سر باز می زنید و ریسک پذیر نیستید ؟

چطور مسئولیت کارهایتان را می پذیرید ؟ آیا اکامی های خود را به گردن دیگران می اندازید ؟ آیا تنها ، استعداد ذاتی را عامل موفقیت انسان ها می دانید ؟ یا سعی و تلاش و تمرین و آموزش مهارت ها را دخیل می دانید

پاسخ به این سئوالات به میزان قابل توجهی ، میزان طرز فکر شما را نسبت به خودتان و اطرافیان و دنیای پیرامون تان ، مشخص می کند .

 

فاطمه پوراسماعیل

دوست و کوچ شما

توسط |۱۳۹۹-۸-۱۹ ۱۴:۴۹:۰۱ +۰۰:۰۰آبان ۱۶ام, ۱۳۹۹|ادبیات داستانی, روانشناسی, کوچ توسعه فردی|

درباره نویسنده:

فاطمه پوراسماعیل
فاطمه پوراسماعیل متولد اسفند 1356 در شهر زیبای بابل از استان مازندران هستم . متأهل هستم و دارای دو فرزند به نام های عارف و آرسام . تحصیلاتم را در رشته زبان و ادبیات فارسی ، تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه داده ام و چند کار ویرایشی نیز انجام داده ام . عاشق کتاب و مطالعه هستم و نوشتن را دوست دارم . به دلیل فرصت رفتن به کشورهای مختلف ، از جمله رفتن مکرر به کشور آلمان و زندگی در آنجا ، بسیار جذب زبان آلمانی و یادگیری آن شدم . و تا به امروز مشغول آموختن و بهتر کردن سطح زبان آلمانی ام هستم . همچنین ، علاقه به ادبیات داستانی کودکان سرزمینم ، منجر به ترجمه دو رمان از آلمانی به فارسی شد . عاشق رنگ ها و فصل ها هستم . از بین سازها به پیانو علاقه خاصی دارم و در این زمینه سه سال آموزش دیده ام و گاهی برای ریلکسیشن به سراغش می روم و اما داستان آشنایی من با کوچینگ درست زمانی که از بودن در روزمرگی و بی هدف بودن ، کلافه شده بودم و در حقیقت به دنبال کشف خودم بودم . به اینکه من کیستم ؟ بعد از من قرار است چه رد پایی از من باقی بماند ؟ چه اهدافی دارم ؟ می خواهم چه دستاوردهایی داشته باشم؟و..... به طور اتفاقی در یک باشگاه ورزشی با یک کوچ و روانشناس آشنا شدم و به واسطه ایشان ، با دنیای کوچینگ آشنا شدم . و پاسخ تمام سئوالاتم را یافتم و در واقع زندگیم هدفمند شد . اکنون خودم یک کوچ هستم و رسالتم را کمک به انسان هایی قرار داده ام که مانند خودم به دنبال تغییر و رشد خود می باشند . تا لذتی که خودم از این فرایند نصیبم شد را با آنان سهیم شوم . تا آن ها نیز بتوانند به پتانسیل های خود پی برده و در جهت بالندگی آن توانمندی ها که خداوند در وجود همه ما ، به اشکال مختلف قرار داده ؛ تلاش کنند . و بهترین خود را به نمایش بگذارند .

15 Comments

 1. Avatar
  معصومه عظیمی پارسا آبان ۱۸, ۱۳۹۹ در ۱۱:۰۱ ق.ظ - پاسخ دادن

  فاطمه حان مقاله جامعی بود. من بین طرز تفکر ایستا و پویا در نوسان هستم. و سعی میکنم به سمت تفکر پویا بیشتر حرکت کنم.
  موفق و ماندگار باشید

  • فاطمه پوراسماعیل
   فاطمه پوراسماعیل آبان ۱۹, ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۷ ق.ظ - پاسخ دادن

   ممنون معصومه جان . به نظر من شما یکی از پویا ترین افراد در حوزه کاریتون هستید و من به وجود دوستی مثل شما افتخار می کنم .

 2. Avatar
  بیتا کیهانی آبان ۱۸, ۱۳۹۹ در ۲:۲۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام فاطمه جان.درباره طرز تفکر ایستا و پویا قبلا خونده بودم و درباره‌ش نوشته‌ام. وقتی جمله‌هایی که درباره افراد طرز تفکر پویا نوشته شده می‌خونم پُر از انگیزه و الهام میشم و سعی میکنم خودم رو یک جوری با تفکر پویا تطبیق بدم.

  • فاطمه پوراسماعیل
   فاطمه پوراسماعیل آبان ۱۹, ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۵ ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام بیتا جان . حتما همینطوره و به نظر من شما یکی از تأثیر گذار ترین و پویا ترین افراد در حوزه کاری خودتون هستید .

 3. Avatar
  مریم نیکومنش آبان ۱۸, ۱۳۹۹ در ۳:۳۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام فاطمه جان، مطلبت عالی بود. من فکر می‌کنم به طرز تفکر پویا نزدیک هستم، سخت تلاش می‌کنم و در کارم جدی هستم ولی گاهی هم ناامید می‌شوم و می‌گویم مگه میشه؟
  البته فکر می‌کنم که این‌مسئله تا حدودی طبیعی است.
  ممنونم

  • فاطمه پوراسماعیل
   فاطمه پوراسماعیل آبان ۱۹, ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۴ ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام مریم جان حتما همینطوره حرکت و تلاش در مسیر تغییر و رشد از علائم داشتن ذهنی پویاست و اگر همه مثل شما فکر کنند به زودی شاهد جامعه ای پویا و هدفمند خواهیم بود .

 4. Avatar
  سعید قائدی (با همزه) آبان ۱۹, ۱۳۹۹ در ۹:۵۸ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام من نمیدونم چرا نسبت به این سری عکسهای که برای این نوشته گذاشتید حس خوبی ندارم

 5. Avatar
  نجمه رضایی آبان ۱۹, ۱۳۹۹ در ۱۰:۱۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام بر فاطمه‌ی نازنینم
  اول باید بهت بابت این قلم شیوا و موضوعات جذابی که می‌نویسی تبریک بگم
  راستش همین اول صبحی داشتم خودم رو توی صفحات صبحگاهی سرزنش می‌کردم که چرا به سمت یادگیری مهارت‌های بیشتر نمی‌رم
  فکر کردم این سرزنش می‌تونه یه محرک برای شروع به حرکتم باشه.
  برام خوندن این مقاله جالب بود
  به قولی بهم خیلی چسبید بعد اون سرزنش‌هایی که به خودم کردم خیلی بهم چسبید.
  موفق باشی رفیق شفیق

 6. Avatar
  مریم حسنلو آبان ۱۹, ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۴ ق.ظ - پاسخ دادن

  تمرین و تکرار را الگوی اصلی کار روزمره خودم قرار دادم، اما گاهی دچار تفکر ایستا می‌شوم. سعی دارم با تفکر پویا روحیات خودم را سازگار کنم.

  • فاطمه پوراسماعيل
   فاطمه پوراسماعيل آبان ۲۴, ۱۳۹۹ در ۲:۱۸ ب.ظ - پاسخ دادن

   مريم جان من مطمعنم با شور و انرژى اى كه دارى حتمًا موانع را كه باعث ايستا بودن در شما ميشه رو كنار ميزنى و با قدرت به شما جلو و پويايي حركت مى كنى

 7. Avatar
  sikis izle آبان ۲۲, ۱۳۹۹ در ۳:۵۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  If you want to use the photo it would also be good to check with the artist beforehand in case it is subject to copyright. Best wishes. Aaren Reggis Sela

 8. Avatar
  erotik آبان ۲۲, ۱۳۹۹ در ۶:۱۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  If you want to use the photo it would also be good to check with the artist beforehand in case it is subject to copyright. Best wishes. Aaren Reggis Sela

 9. Avatar
  sikis izle آبان ۲۲, ۱۳۹۹ در ۱۰:۲۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  Sophie better make up her mind if she wants to date Artur and tell him the joke to stop him is over. Orelle Garrot Jenette

ثبت ديدگاه